top of page

Ganesha

Hinduismus má tři hlavní bohy, Brahma- tvořitel, Višna – ochránce a Šiva – ničitel. Dohromady tvoří silnou trojici rovnováhy. Mnoho hinduistů také prosí o pomoc čtvrtého boha, syna Šivy Ganeshu. Ganesha má lidské tělo a sloní hlavu, někdy je zobrazován se čtyřmi nebo šesti rukami. Víte, proč má vlastně sloní hlavu?

Legenda praví, že bůh Šiva měl ženu Parváti a ta se jednoho dne chtěla okoupat v teplé lázni, ale neměla nikoho, kdo by ji přitom ochraňoval, proto uhnětla ze svého potu a špíny chlapce, aby střežil dveře a nikoho dovnitř nepouštěl. Avšak Šiva se vrátil o něco dřív domů a mladý chlapec jej nechtěl pustit dovnitř. Proto mu Šiva setnul hlavu. Jeho žena mu okamžitě nařídila, aby syna znovu oživil. Šiva v samém překvapení vyslal sluhy najít nějakého osamělého tvora. Sluhové shodou okolností našli jen malé slůně a tak Šiva přiložil hlavu slona na tělo chlapce a zrodil se Ganesha.

Ganesha drží v jedné ruce jeden ze svých klů, v druhé sekeru, ve třetí lano a ve čtvrté misku s rýží. Co to všechno znamená? Vysvětlení nabízí právě sloní hlava. Svým chobotem slon může zvedat malé i velké, těžké věci. Proto je chobot symbolem myšlení, jímž můžeš Ty sám pohnout. Neboli jinými slovy, můžeš přemýšlet a tvořit.

Ulomený kel symbolizuje překonání duality, například duality světa a Tvého Boha, ve kterého věříš. Tím, nás upozorňuje na pravdu, že vše je jednotné. Ulomený kel je také symbolem učenců a studentů. Ganesha se totiž stal božským písařem a mudrc Vjása jej požádal, aby zapsal celý text Mahábháraty podle diktátu. Ganesha souhlasil s podmínkou, že mu mudrc tento bájný epos nadiktuje bez přestávky. Těsně před koncem však Ganesha zničil pero, a aby nemusel práci přerušovat, ulomil si jeden ze svých klů a použil jej namísto pera.

Sekerou Bůh přetíná pouta, která Tě přikovávají ke světu a materialismu. A lanem si Tě přitahuje zpět k sobě, do Universa. Miska s rýží symbolizuje dokonalou obživu, kterou dostáváš od Boha a Matky přírody.

Formou, ve které se bůh Ganesha zobrazuje, vyjadřuje, aby ses odpoutal od všech svých vazeb. Abys žil klidný život založený nikoliv na materialismu, ale abys dohlédl dál a uvědomil si, že Tvé tělo žije teď, ale Tvá duše žije věčně. Proto je důležité se umět uvolnit a nezakládat vše na majetku a vztazích k ostatním, tzv. nebýt závislý na druhých. V životě nám to může být svým způsobem prospěšné, ale tak jak to bývá, pro život po smrti je to nevýznamné a zůstává to vše na zemi. Sebou si odnášíme jen náš vnitřní vztah sami k sobě.

Někdy je Ganesha zobrazován také jak jezdí na myši. Myš je symbolem přání, protože jak je známo, myši se rozmnožují právě tak rychle jako přání.

Budeš úspěšný jen tehdy, pokud ovládneš svá přání. Jestliže na svých přáních jezdíš ty a nikoliv ony na tobě, můžeš si dopřát tlusté břicho jako má Ganesha, naplněné klidem a spokojeností.

Po celém světě je symbolem štěstí, moudrosti, ochranitel rodinného krbu, nových začátků, který odstraňuje všechny překážky.

A jak si Ganeshu přivolat na pomoc? Stačí jednoduchá mantra „Om Gum Ganapatayei Namaha“.

109 zobrazení1 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

1 Comment


Vivienne Sinise
Vivienne Sinise
Apr 23, 2021

To je krásné. 😊


Like
bottom of page