top of page

Ashtanga jóga

Aktualizováno: 16. 4.

Ve zdravém těle, zdravý duch. Přesně tohle motto jsem si vypálila do hlavy, když začala doba omezení. A tak jsem se přihlásila na vedené lekce jógy. Což o to, jóga mě baví a moc ráda se v ní zdokonaluji. Ale já jsem si pro tentokrát zvolila oblast- Ashtanga jóga. Učitelka mi hned poslala informace o co tady bude běžet a instruktážní video s podmínkou, že musím měsíc poctivě cvičit téměř každý den.

Mrkla jsem na obrázky, přečetla si něco k tomu a byla chytrá jak rádio. To zvládnu, řekla jsem si. Jógu jsem do té doby praktikovala několikrát do týdne. Na další den jsem si pustila instruktážní video, které na mě působilo, že to vypadalo jako hračka. S plnou parou namotivovaná jsem se do toho pustila.

Momentální výsledek? Bolí to. Ale co bolí, to sílí. Ashtanga je vytrvalostní cvičení, které dodá Vašemu tělu energii, detoxikuje ho a klade předevšim velký důraz na dech. Naše učitelka nás vede pomocí techniky Mysore style. To znamená, že se sestavu učíte postupně nazpaměť a cvičíte podle rytmu svého dechu nezávisle na ostatních. Při technice mysore nás učitelka jen kontroluje a pomáhá nám prohloubit flexibilitu a dostat nás do jednotlivých pozic velmi pomalu. Je to tradiční technika s vysoce osobním přístupem, velmi málo se na hodině mluví a nepoužívá se ani žádná hudba. Ashtanga se cvičí zejména brzy ráno, správně by se měla praktikovat před východem slunce. Ale málo komu se chce z postele. Takže my ji máme hezky na 7 hodinu ranní.

Musím říct, že Ashtanga je náročnější jógou, ale je vhodná také pro začátečníky. Záleží hodně na učiteli, který vás vede. Takže bych se toho vůbec nebála. Člověk musí být obezřetný také na svůj zdravotní stav, některé pozice jsou přece jenom náročné. Čeho si moc cením na tomto cvičení je právě memorování jednotlivých cviků do paměti. Pak už se Vám nikdy nemůže stát, že nevíte, co cvičit.

Matkou všech dnešních způsobů jógy je Maha jóga. A z ní zvnikla jako první Ashtanga. Do povědomí lidí západního světa se dostala počátkem 70. let  díky člověku jménem Sri K. Patthabi Joisovi, který žil v Mysore, v Jižní Indii. Předával své zkušenosti přímo studentovi a vedl ho krok za krokem a jelikož pocházel z Mysore, technika tohoto učení se pojmenovala po jeho rodném městě.

Můžete se samozřejmě setkat s názvem Ashtanga Vinyasa jóga a čistě Ashtanga jóga. A jaký je mezi nimi rozdíl? Slovo vinyasa se v názvu  prostě přestalo používat.

Slovo ashtanga reprezentuje následování Patanjaliho jógy – osm kroků na cestě k osvícení. Vinyasa vyjadřuje praktické (fyzické) pojetí tohoto stylu, kdy je pohyb propojen s dechem, a tím na sebe ásany navazují tak, aby tvořily ucelenou sérii. Proto je ashtanga meditací v pohybu. Pokud se někdy setkáte v rozvrhu s lekcí nazvanou Vinyasa jóga, jedná se o zjednodušenou verzi ashtangy, ve které se využívá dech a pohyb k zachování dynamiky, a kde ásany nemají přesné pořadí.

Článek je podložen zejména z mých vlastních zkušeností i nastudovaných informací a také ze zkušeností od mé učitelky jógy, která několik let žila v Indii. Nejsem žádný specialista a ani se za něj nepovažuji. Jen prostě Bali a jóga k sobě patří. V dnešní zrychlené době ve světě se setkáváme se spoustou variant jógy, která je dynamická, cvičí se třeba při velkých teplotách, tak aby splnila požadavky uživatelů. Prostě není čas, ztrácet čas. Ale já ráda věnuju čas zastavení a vrácení se ke kořenům.
17 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page