top of page

Umíte si správně přát?

Aktualizováno: 16. 4.

Už jako malí jsme si neustále něco přáli. Ať to byly materiální věci jako třeba dárky k Vánocům anebo psychické potřeby, aby byli rodiče hodní, abychom žili věčně, abychom byli úspěšní a podobně. A někdy se nám ta naše přání dokonce splnila. Zvláštní je, že dospělí si dnes někdy neví se svými přáními rady. A proto dnešní trh nabízí velkou škálu knih, kurzů a seminářů, jak si umět přát, jak si splnit sny. A přitom si někdy stačí opravdu správně přát a spolehnout se na své vlastní síly a životní „náhodu.“

Mně se v životě splnilo pár velkých přání. Ale nic není zadarmo, ani naše přání. Pokud chceme, aby se nám plnily, nemůžeme jen tak sedět a čekat, že se splní samy. Musíme jim jít naproti. Protože samo se nic nesvede.

Základním kamenem Vašeho přání je myšlenka. A tu musíte propracovat. Specifikujte ji do co největších detailů. Co byste přesně chtěli, aby se Vám splnilo a sepište si to všechno na papír. Žádné abstrakce, pěkně si to vizualizujte do detailů, co byste chtěli, aby se Vám splnilo. Myslete na barvy, místo, interiér, exteriér, no prostě na vše. Až to uděláte, pomyslete na to, co všechno jste proto ochotni udělat, aby se Vaše myšlenka zhmotnila a Vaše přání se mohlo splnit. Protože potřebujete nějakou hnací sílu, která to vše uvede do pohybu.

Za další je důležité věřit! Neshazujte své rozhodnutí. Upravit si ho během průběhu můžete. Třeba zjistíte, že byste to malinko chtěli specifikovat jinak. To samozřejmě můžete, ale rozhodně nevěřte špatnému cíli. Nebo ještě hůř, že to vůbec nedokážete. Tohle není pravda. Pokud máte myšlenku a přejete si a něco pro to děláte, splní se to. Důležité je věřit a pracovat na tom. A nepochybovat o sobě.

Dále si můžete specifikovat datum, do kdy byste si chtěli přání splnit. Ale tady opravdu opatrně. Ať se zbytečně nedemotivujete. Je důležité mít nějakou časovou osu, ale jak to tak v životě bývá, člověk míní, život mění. Proto se nenechte odradit, když se Vám Vaše přání jednoduše odsune pozdější termín. Dát si časovou osu je dobré v případě, pokud nejsme schopni držet se nějaké rutiny naší aktivity za splněním si toho, po čem toužíme. Ale rozhodně se nestávejte otroky Vašich tužeb. Netlačte na sebe, neklaďte si přehnané nároky, protože se můžete dostat do negativního ladění. A tohle nechceme.

Když si přesto nejste sebou jisti a stále tápete jak si správně přát, pomyslete na své dětství. Vždyť jako malí jsme měli absolutně jasnou představu o tom, co chceme. Chtěli jsme být popeláři, hasiči, superhrdinové, doktoři, malíři, no prostě všechno. A věděli jsme přesně, co budeme mít na sobě, jaký obor nás bude bavit a taky, kde budeme pracovat. A ani jednou jsme nezaváhali. Váhat jsme začali až s dospíváním, přišly pochyby, jestli jsme dost dobří, jestli jsme na to ti praví. Přišli známky a s tím nějaké škatulkování. Samozřejmě vzdělání je v určitých oborech důležité, ale to neznamená, že i přesto byste nemohli být tím, po kom toužíte. A je jedno, zdali si přejete někým být anebo se jedná o přání si něco splnit jako dovolenou, jako cestování, jako svůj business, cokoliv. Opravdu cokoliv je možné, jen když si upřesníme naši myšlenky a vyjdeme ji vstříc.

A nakonec i ten osud, život, cokoliv, co nad námi bdí, nám to splní, když uvidí to úsilí. Ono někdy se to může splnit i jinak. Záleží hodně na tom, jak specifikujeme naše přání. Pokud si přejeme jenom jet na dovolenou, tak se taky nemusíme dostat dál, než na dovolenou za kopec. I když jsme vlastně chtěli moře. Nebo si můžeme přát vyhrát milion. Ale pozor čeho? Indonéských rupii? To je 1600 korun. To není zrovna ten milion, o kterém jsme tolik snili.

Někdy se však může stát, že naše přání je na dosah a najednou se něco pokazí. Může se jednat o zkoušku, nebo také pro Vás život zamýšlí něco jiného, lepšího. Nebo sami zjistíme, že tohle přání vlastně ani nechceme. Proto nezapomínejme, že si přejeme pro sebe, abychom byli šťastní. Ne pro druhé, ne pro ty, kteří si myslí, že tohle my chceme. Ne, ne. Přejte si, pro sebe. Pro Vaše touhy, popřípadě pro Vaši rodinu. Ale nikdy si nenechte Vaše přání a sny vzít. Protože stojí za to si je splnit!
10 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page