top of page

Saí Baba promlouvá k západu

Aktualizováno: 16. 4.

„Tato kniha je pro nemnohé, pro ty, kteří nejen chtějí vědět, ale také jsou připraveni proměnit ve skutek to, co jim chci říct…

Co v životě nejvíc potřebuješ, je vědomí vlastní hodnoty. Uvědomění si vlastní ceny je klíčem k mnoha dveřím tvé duše. Vědomím vlastní ceny. Případně úctou k sobě, získáváš vnitřní sílu, která ti umožní vytrvalost a rozhodnost v jednání. Rozhodností a vytrvalostí dosáhneš v životě úspěchu. Tvá sebeúcta při tom zabrání tomu, aby úspěch nadouval Tvé ego. Máš-li úctu k sobě, máš úctu k ostatním. Kromě toho Tvá sebeúcta nakazí druhé a přiměje je, aby vyhledávali tvou společnost.

Jak ji získat pokud ji nemáš? Odpověď je jednoduchá. Tím, že máš úctu k druhým. Tato odpověď Ti ale neříká, jak to máš provést. Uč se proto kousek po kousku poznávat své kvality. Po dobu několika měsíců se každý den pokoušej objevit v sobě nějakou pozitivní vlastnost a těšit se z toho. Všimni si, kolik lidí to máš těžší, než Ty a buď vděčný za to, že Ty to máš o trochu lehčí. Ode dneška se přestaň měřit s lidmi, o nichž se domníváš, že Tě v jakémkoliv ohledu převyšují. Porovnáváš-li se s nimi, užírá to Tvou duši a zároveň Tě to oslabuje. Místo toho upevni v sobě sebedůvěru, že tady máš svůj vlastní úkol, který Ti byl dán a vše potřebné k němu Ti bude poskytnuto. Začni uznávat druhé a později zjistíš, že z uznání se stává úcta. Čím víc budeš mít úcty k druhým, tím více pak i k sobě. Namasté. „

Takto zní jeden z úryvku z knihy Saí Baba promlouvá k západu. Byla to jedna z prvních knih, která mi pomohla ve velmi špatných dnech. Dostala jsem ji dárkem a také se mnou odcestovala na Bali. Kde se k ní moc ráda vracím. Kniha funguje na dvou principech. Můžete si ji číst po jednotlivých dnech. Každé moudro je přiřazeno k jednotlivým dnům v roce. Anebo pokud potřebujete radu ohledně určité věci, položíte otázku a knihu otevřete na libovolné stránce. Kde Vám pohled padne, tam je Vaše odpověď. Já osobně hledám v knize odpovědi.

Saí Baba vydal ještě několik knih. Mou druhou nejoblíbenější je Promlouvání o vztazích. Tuhle knihu jsem nechala doma mamince. Ač je vydání starší obě knihy se krásně vyjadřují a pasují na současnou dobu. Ladně zde popisuje vztahy mezi ženou a mužem a rodinou. Jak se správně chovat k dětem a k sobě samému.

Dnes se knihy nedají sehnat v klasickém knihkupectví. Pokud o ně máte zájem, musíte více zapátrat. Zbývá jich jen pár posledních kousků. Většinou jsou schované v antikvariátech. A to je na tom to kouzelné. Já sama jsem hledala tyto knihy pěkně dlouho, protože jsem je chtěla věnovat jako dárek. A byl to oříšek. Pokud se však kniha k Vám dostat má, tak se dostane.

A kdo vlastně ten Šrí Satja Saí Baba je? Byl to guru pocházející z Indie, za kterým cestovali lidé z celého světa.  I po jeho smrti v roce 2011 je stále jeden z nejuznávanějších učitelů současnosti. Říká se, že se převtěluje každé tři století a pomáhá lidem nalézt pokoru k sobě samým a ostatním. Byl to také muž, který nejenom učil lidi, ale založil a rozvinul systém škol a univerzit v Indii. Dokonce vybudoval velkou nemocnici, kde nemocní a chudí byli ošetřováni bezplatně.

Jeho texty jsou nenucené, krásně psané, ale hlavně čtivé. Vždycky když mám splín anebo si nevím rady, tak nějak mě jeho slova pohladí a uklidní. A já si uvědomím, že zbytečně vyšiluju. To jsem celá já, oheň na streše, i když venku prší. Takže pokud se někdy cítíš taky tak, doporučuju buď Saí Babu anebo jinou knihu, která Ti je milá a která Tě hlavně uklidní. Protože když nejde o život, jde o … !
5 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Commentaires


bottom of page