top of page

Rýže na Bali

Fotky jako z kalendáře, houpačky nad rýžovými políčky, ptačí hnízda, už jen zamířit čočku a cvak. Snímek je na světě. Balijské rýžové pole jsou legendární a jejich popularita neutichá. Díky kaskádovité kráse polí a zeleně, která má blahodárný účinek, se Bali proslavilo. Oblast nejkrásnějších polí je na seznamu UNESCO. Jatiluwih naleznete ve středu Bali. Jedná se o nejnavštěvovanější místo na Bali a proto se zde platí mýtné. Toto kdysi tiché místo je nyní plné restaurací, parkovišť a hotelů. Ale naštěstí je Bali protkáno i jinými rýžovými políčky, takže můžete s lehkou hlavou zvolit úplně jinou lokalitu a potěšit své oči.

Život místních obyvatel je založen na pár základních kamenech. Mít rodinu a respektovat ji, uctívat bohy a zajistit obživu, kterou z 90% tvoří právě rýže. Než se pustí do satby, musí proběhnout ceremonie. Jelikož legenda říká, že bohyně Dewi-Sri obětovala své tělo, aby mohla nakrmit lid. Když se tak stalo země pokryla plantáž rýže. Proto se místní k Dewi-Sri modlí a přináší ji obětiny, aby jim požehnala. Připravit políčko je asi nejnáročnější část. Všechno se musí zorat a připravit do stavu, kdy budou moci začít sadit. To znamená pole rovnoměrně upravit, pořádně zavodnit, aby byla půda vyživená. No a nakonec celé dny ohnutí sadit rýžové sazeničky, které si předpěstovali v rýžových školkách. Když rýže pořádně zakoření, musí se políčko neustále odplevelovat a chránit před různými dravci. A jakmile rýže vzroste je nutné ji zasíťovat, aby celou úrodu nesnědlo ptactvo. Všude okolo jsou samé řechtačky, strašáci, plastové láhve poháněné větrem. A když se zadaří a bohové svolí, poslední fází je sklizeň. Započnou opět rituály a prosby k bohům. Například nejstarší žena z rodu vytvoří ze svazků rýže postavičku, kterou uloží do sýpky jako symbol šestinedělí. Potom se vyberou nejlepší klasy pro další sazbu a nakonec se všechno seseče, ručně vymlátí a zrnka se usuší.

Můžete vidět obměnu pole. Na začátku je plné vody, aby mělo život a nakonci je vyschlé, aby se mohlo transformovat. Proto se pole vypálí a může započít další cyklus satby.

Existují tři názvy pro rýži na Bali 1) Padi- rýže na poli 2) Beras- sklizená rýže 3) Nasi- uvařená k jídlu

Na vlastní kůži jsem si vyzkoušela rýži sadit a musím říct, že to není lehká práce. Člověk je ohnutý v zádech i několik hodin. Jedno odpoledne jsme skočili mezi rýžové pole, že pomůžeme místním se sklizní. Byly tam takové dvě babičky a chlapík. Moc jsme jim nepomohli, ale pobavili jsme je. Zejména já. Žena, která byla o půlku starší než já, měla vypilovaný grif, jak z rýže dostat každé zrnko. Mě to šlo tak tak. Vůbec jsem nečekala, že klasy budou tak těžké. Celý den se zejména střídaly ty dvě ženy v mlácení rýže a muž chodil a sekal políčko. Od té doby už nikdy rýží neplýtvám a snažím se ji sníst na talíři do posledního zrna.

Celkem čtyči měsíce trvá jeden cyklus okolo bílé a červené rýže. Pokud si chcete vypěstovat černou odrůdu, počkáte si až půl roku. A zmíním ještě jednu zajímavost, pokud má žena menstruaci neměla by do rýžového pole vstoupit. Není to z důvodu, že by pole poskvrnily, ale v tomto momentě jsou neplodné a místní věří, že by jim to přineslo neplodnost i do polí. Jelikož v cyklu pěstování rýže je to pro místní stejné jako při cyklu ženy. Než otěhotní- příprava pole Těhotná- rýže roste Porod- Sklizeň

11 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Silent day

Ganesha

Post: Blog2 Post
bottom of page